Yoga Yapmanın Faydaları

Yoga Yapmanın Faydaları

Yoga Yapmanın Faydaları

Yoga, her yaştan insan için fiziksel ve zihinsel sağlık yararları bulunan bir aktivitedir. Yoga yapmak için bir nedene ihtiyacınız yoktur. Onunla yaşamayı istemeniz, yaşamınızın en değerli parçası haline değil, yaşamın ta kendisi olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun yanında yoga yapabilmek için sağlıklı, zayıf, fit bir bedene ihtiyacınız yok. Eğer bir hastalık geçiriyorsanız, ameliyattan kurtuluyorsanız, kiloluysanız veya kronik bir durum yaşıyorsanız, yoga bu süreçteki tedavinizin, hedeflerinizin ve gelmek istediğiniz noktanın ayrılmaz bir parçası olabilir. Potansiyel olarak her anlamda iyileşmenizi hızlandırabilir. Tüm bunların yanında ruhunuzu, bedeninizi ve enerjinizi daha iyi hale getirebilen bir aktivite olarak hayatınızda yer alabilir.

Yoga gücü, dengeyi ve esnekliği geliştirir, doğru ve derin nefes almanızı size öğretir. Bu doğru nefes alış ise kan akışını arttırarak, kasları ısıtır. Böylece daha güçlü ve zinde olabilmenizi sağlar. Denge pozlarında durabilmek veya onları başarı ile yapabilmek, yaşamınızın geri kalanında da daha dengede olmanızı sağlayacaktır. Bunun için ağaç pozunu deneyebilir, tecrübe edebilirsiniz.

Sırt ağrısı, bel ağrısı, omurga ağrılarının giderilmesine yardımcı olan yoga, ağrıları hafifletmek ve hareketliliği geliştirmek için temel germe aktiviteleri sunar. Özellikle kronik bel ağrısı çekenler için birinci basamak tedavi olarak yogayı önerilebilir. Kedi inek duruşu bu ağrılar için doğru bir hareket olabilir.

Düzenli yoga pratiği, daha sağlıklı kalplere katkıda bulunarak stres düzeylerini ve vücuttaki iltihaplanmayı azaltabilir. Yüksek tansiyon ve aşırı kilo da dahil olmak üzere kalp hastalığına katkıda bulunan faktörlerin birçoğu, yoga yoluyla çözülebilir.

Gece yatmadan önce yoga rutininizi yapmanız halinde, vücudunuzu uykuya dalmaya ve uykuda kalmaya hazırlamanıza yardımcı olmuş olursunuz.

Yoga rutinine girdikten sonra artan zihinsel ve fiziksel enerji, uyanıklık ve coşku artışı ile daha az olumsuz duygu hissetmenizi sağlar. Böylece stresi yönetmenize yardımcı olur.

Yoga, sizi destekleyici bir topluluğa bağlar. Yoga derslerine katılmak yalnızlığınızı hafifletebilir ve grup şifası ile size güzel bir ortam sağlayabilir. Bire bir seanslarda bile, kişi benzersiz bir birey olarak kabul edildiğinden, dinlenildiğinden ve kişiselleştirilmiş bir yoga planının oluşturulmasına katıldığından yalnızlık azalır.

İster yoga, ister spor, isterseniz de beslenme ile ilgili uzmanlık alanları bulunan Burak Kulaksız, sizi, bedeninizi ve zihninizi daha iyi hale getirmek için profesyonel olarak ilham alacağınız isimler arasında yerini alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir