Yerli Xiaomi’lerin satış tarihi belli olduGeçtiğimiz günlerde ülkemizde test üretimlerine başlayan Çinli firmanın yerli Xiaomi’leri ne zaman satışa… Yerli Xiaomi'lerin satış tarihi belli olduGeçtiğimiz günlerde ülkemizde test üretimlerine başlayan Çinli firmanın yerli Xiaomi'leri ne zaman satışa...

Yerli Xiaomi’lerin satış tarihi belli olduGeçtiğimiz günlerde ülkemizde test üretimlerine başlayan Çinli firmanın yerli Xiaomi’leri ne zaman satışa…

Oppo’nun ardından Xiaomi’nin de üretim merkezini ziyaret eden ve fabrikaya dair incelemelerde bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank; “Önümüzdeki aydan itibaren bu fabrikada üretilen telefonlar, Türkiye’de satılmaya başlayacak.” dedi. Varank ayrıca, tesisinin yılda 5 milyon akıllı telefon üretim kapasitesine sahip olacağını vurguladı ve “Tam kapasiteyle üretime geçildiğinde 2 bin vatandaşımız istihdam imkanı bulacak” diye konuştu.

Açıklamasına ek olarak sosyal medya hesaplarından da konuya ilişkin paylaşımda bulunan Mustafa Varank, “Global teknoloji devlerinin ülkemize yatırımları devam ediyor! Xiaomi, küresel tedarik Salcomp ile Türkiye’de kurduğu fabrikasında test üretimine başladı. Hoş geldin! @XiaomiTurkiye” notunu paylaştı.

Finlandiya’lı Salcomp ile Türkiye‘de üretime başlayan Xiaomi, 15 bin metrekarelik kapalı alanı, 7500 metrekarelik temiz odası bulunan üretim tesisinde faaliyet gösterecek.

Xiaomi’nin akıllı telefon üretimi için test çalışmalarının devam ettiği üretim tesisini ziyaret eden, Varank’a incelemelerinde Xiaomi Orta Doğu Genel Müdürü Ronnie Wang, Xiaomi Türkiye Müdürü Usher Liu, Salcomp Türkiye Müdürü David Chang, Salcomp Operasyon Yöneticisi George Deng ile Kontrolmatik CEO’su Sami Aslanhan eşlik etti.

Bakan Varank’ın değerlendirmesi neticesinde, yerli Xiaomi’lerin Nisan ayından itibaren ülkemizde satışa çıkması planlıyor.

T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yayınladığı gönderiye göre Fabrikadaki incelemelerinin ardından değerlendirmelerde bulunan Varank, özetle şunları söyledi:

Bakan Varank Xiaomi fabrikası hakkında açıklamalarda bulundu

GLOBAL TEKNOLOJİ FİRMASI: Özellikle global teknoloji firmalarının Türkiye’de akıllı telefon pazarına yatırım yapmaya başladıklarını daha önce konuşmuştuk. Tüm Türkiye’nin aslında merakla beklediği bir husustan bahsediyoruz. Xiaomi telefonlarının üretildiği ve önümüzdeki dönemde üretileceği Avcılar’daki fabrikayı ziyaret ediyoruz. Bildiğiniz gibi Xiaomi bir global teknoloji firması. Şu anda marka olarak dünyada en üst sıralara tırmanan, dünyanın en güçlü firmaları arasında yer alan Çin menşeili bir firma. İşte Xiaomi artık telefonlarını Türkiye’de üretmeye başlıyor.

FABRİKAYI YENİLEDİLER: Tabii firmanın stratejisi, kendileri üretim yapmıyorlar. Genelde partnerlerle, ortaklarla üretim gerçekleştiriyorlar. Türkiye’de seçtikleri üretici firma da Salcomp. Salcomp da yine tüm dünyada teknoloji alanında üretim yapan çok önemli bir global marka. İşte bugün burada bulunduğumuz fabrika aslında 1975 yılında kurulmuş eski bir fabrika. Burayı satın aldılar. Burada gördüğünüz şekilde modern bir şekilde fabrikayı yenilediler. 15 bin metrekarelik kapalı alanda üretim yapacaklar. Yaklaşık 7 bin 500 metrekarelik ‘temiz oda’ oluşturdular.

CKD’DEN İTİBAREN ÜRETİM: Telefon üretimleri SKD ya da CKD’den başlayabiliyor. SKD, daha az parçanın montajla bir araya getirilmesi. CKD ise komponentlerin daha en baştan itibaren üretilip yerleştirilmesiyle yapılan bir üretim çeşidi. Global firmalar, Türkiye’ye gelerek CKD’den itibaren artık üretim yapmaya başlayacaklar. Burada Xiaomi telefonlarının üretim testleri yapılmaya başlandı. Önümüzdeki aydan itibaren bu fabrikada üretilen telefonlar Türkiye’de satılmaya başlayacak. Bu senenin sonuna kadar da firma, CKD yatırımlarını tamamlamayı düşünüyor.

YERLİ TEDARİKÇİ TAVSİYESİ: Bu gördüğünüz tesislerde yıllık 5 milyon telefon üretme kapasitesine ulaşılacak. Tabii ki global teknoloji firmalarının Türkiye’ye yatırım yapmasından, Türkiye’ye ilgi göstermesinden oldukça memnunuz. Tabii ki onlara şu tavsiyede bulunuyoruz: Türkiye’ye geldiğinizde lütfen yerli tedarikçilerle de görüşmelerinizi yapın. Kendi tedarik zincirlerinize Türkiye’deki yerleşik tedarikçileri de katmaya çalışın ve elbette Türkiye’den ihracatı da hedefleyin.

10 MİLYONUN ÜZERİNDE: Türkiye önemli bir pazar. Özellikle akıllı telefon anlamında 10 milyonun üzerinde telefonun satıldığı bir pazar. Hem bu pazarda iddialı bir şekilde bulunmak hem de Türkiye’deki yaptıkları üretimle dünyaya bu telefonları satabilmek global markalar açısından önemli. İnşallah burada tam kapasiteyle üretime geçildiğinde yani yıllık 5 milyon telefon kapasitesine ulaşıldığında da 2 bin vatandaşımız istihdam imkanı bulacak.

AR-GE YATIRIMLARINI DA ÇEKECEĞİZ: Hem Xiaomi hem Salcomp’un temsilcileri benimle beraber. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Burada özellikle know-how transferiyle kendi mühendislerimizin, teknisyenlerimizin de yetişmesine katkı sağlıyorlar. İnşallah global teknoloji firmalarını Türkiye’ye daha fazla çekmek, beraber Türkiye’de ortaklıklarının önünü açmak için de biz hükümet olarak önümüzdeki dönemde desteklerimizi teşviklerimizi sürdüreceğiz. Sadece üretim değil Ar-Ge alanında da bu firmaların Türkiye’ye yatırım yapma niyetleri var. İnşallah o yatırımlarını da Türkiye’ye çekmeyi başaracağız.

Kaynak: turkyazi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir