Varlık Barışının Süresi 31 Aralık 2021 Tarihine Kadar Uzatıldı

Varlık Barışının Süresi 31 Aralık 2021 Tarihine Kadar Uzatıldı

Varlık Barışının Süresi 31 Aralık 2021 Tarihine Kadar Uzatıldı

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının, ülke dışında bulunan varlıkları üzerinde tasarrufta bulunmaları varlık barışı konusunu gündeme taşıdı. Bu sayede varlık barışı ülkemizde yine popüler konular arasında yerini aldı. Bu sayede pek çok kişi varlık barışı nedir sorusunu sormaya başladı. Varlık barışı ülkemizde ilk olarak 2008 yılında gündeme gelmişti. O tarihten sonra belli aralıklarla çeşitli torba yasalarla aynı kanun gündemi meşgul etmiştir. Peki varlık barışı nedir? Varlık barışı, Türkiye dışında sahip olunan para, altın, sair menkul, değerli kâğıt gibi çeşitli varlıkları konu almaktadır. Ülke dışında tutulan bu varlıkların, sahipleri tarafından ülkemizde de tasarruf edilmesine imkân sağlayan yasa varlık barışı olarak ifade edilmektedir. Varlık barışı 30 Haziran tarihine kadar geçerliliğini korumaktaydı. Ancak son günlerde varlık barışı uzatıldı mı sorusu yeniden sorulmaya başlandı.

Varlık barışı uzatıldı diyenler doğru cevabı verdiler. Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan varlık barışı tebliği ile söz konusu düzenlemenin tarihinin uzatıldığı haberi kesinleşmiştir. Söz konusu düzenleme 31 Aralık 2021 tarihine dek uzatılmıştır. Bu sayede yurtdışında çeşitli varlıklara sahip olan kimseler, belirtilen tarihe kadar, ülkemiz dahilindeki banka veya aracı kurumlara söz konusu varlıklarını bildirebilecekler. Bu sayede mevcut varlıklar üzerinden ülke sınırları dahilinde tasarrufta bulunabilecekler. Varlık barışı düzenlemesinden kimlerin faydalanacağı da merak edilenler diğer sorulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Varlık barışı muhasebe kaydı dahilinde yer alan ülke dahilindeki taşınmazların kaydını kapsamaktadır. Resmi gazetede belirtilen “Bazı ekonomik varlıkların ekonomiye kazandırılması hakkında genel tebliği” metninde yer alan ifadelere göre bildirimi yapılan varlıkların, bildirim tarihi itibariyle 3 ay içinde Türkiye’ye getirilmesi zorunlu tutulmuştur. Burada ifade edilen varlıklar arasında yer alan nakit tutarların da yurtiçinde yer alan bankalara transfer edilmesi gerekmektedir. Varlık barışı son tarih daha önce de belirtildiği üzere 31 Aralık günüdür. Varlık barışı 2021 ile alakalı olarak dikkat çeken bir diğer detay da, ülkeye getirilen varlığın kaydında, dönem kazanç tespitinin dikkate alınmayacak olmasıdır. Bunların dışında tasarruf edilen varlıkların kredi borçlarının belirtilen tarihe dek kapatılmasında da aynı düzenleme hakkı kullanılabilecektir.

Bir cevap yazın