Tenise Başlamak İçin Neler Yapmalı

Tenise Başlamak İçin Neler Yapmalı

Tenis, spor dalları arasında oldukça dikkat çekici bir türdür. Bütün gözlerin bu spor üzerinde olmasının birkaç nedeni olduğundan bahsedebiliriz. Tenisi farklı kılan özelliklerin başında rekabetin kıyasıya oluşu yer almaktadır. Çünkü nicelik anlamında az oyuncu söz konusudur. Bu da maçlarda yoğun bir psikolojiyi ortaya çıkarır. Ülkemizde yeni yeni ilgi duyulan bir spor olması farklı yaş gruplarındaki başlangıç eğitimlerini de ortaya çıkarmıştır. Her yaşa hitap eden bu oyun için başlama noktasında birçok soru işareti vardır. Dolayısıyla tenise başlamak belli başlı hazırlıkları gerekli kılar. Bu açıdan yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgi aşağıda yer almaktadır.

Ekipman Edinmek ve Tenis Kortları Hakkında Bilgi Sahibi Olmak

Tenise başlamak için ilk yapılması gereken uygun ekipman edinmektir. Bu spor türünün ekipman özelliğinin ileride olması bu anlamda belirli bir maliyeti göz almaya gerekli kılar. Ancak tam da bu noktada dikkat edilmesi gereken husus yeni başlayanlar için basit ekipman gerekliliğidir. Bir spor dalına giriş yapmak üzere olan bir kimsenin heyecanlı olması normaldir. Fakat daha başlangıç için yüksek maliyetlerle ekipman alışverişi yapmak doğru olmayacaktır. Çünkü ekipman oyuncunun tecrübesi ve kişisel özelliklerine göre şekil alır. Basit bir ekipman takviyesi ardından bir kort bulmak gerekir. Tenis kortları şehir merkezlerinde, spor salonlarında olduğu gibi fakülte kampüslerinde konumlanmıştır. Ancak bunların hiçbiri yoksa herhangi bir park duvarında da alıştırma yapmak oldukça uygundur.

Temel Vuruşlar Hakkında Teknik Bilgiye Sahip Olmak

Tenise başlamak isteyenler için temel vuruşları öğrenmek önemli bir ihtiyaçtır. Bu çalışmalar herhangi bir tenis okulunun veya özel bir tenis hocasının mentörlüğünde yürütülebilir. Ancak bir kısım zorlukları olsa da herhangi bir profesyonel olmaksızın kişisel çalışmalar başlangıç için uygun olabilir. Bu anlamda ilk öğrenilmesi gereken servis atışıdır. Pek yok kimsenin kanaatinin aksine servis atışı öğrenmek oldukça zordur. Servis atışının öğrenilmesinin ardından backhand ve forehand vuruşlar konusunda antrenman gerekir. Söz konusu antrenmanların her gün belirli bir saat aralığında yapılması oldukça önemlidir. Bütün spor dalları gibi tenis de disiplinli bir çalışmayı gerektirir.

Bir cevap yazın