Olimpik Bir Spor Dalı Olan Tenis

Olimpik Bir Spor Dalı Olan Tenis

Tenis, raket ve top ekipmanları ile oynanmakta olan iki ya da ikişer kişilik takımlar ile oynanan bir spor dalıdır. Tenis, tüm dünyada oynanmakta olan ve varlığını sürdüren olimpik bir spordur. Oyuncular içi boş ve lastik hammaddeli olan topu raket ile rakibin kortuna yani rakibinin sahasına atmaya çalışır. Kurallar dahilinde olmak üzere maç sonucunda en çok puana sahip olan takım oyunu kazanır. Bu oyunun kökleri Orta çağ Fransa’sına dayanmaktadır. Yaklaşık 1800’lü yıllardan beri oynanmaktadır. Tenis, Fransa ülkesinden sonra İngiltere’ye doğru yayılmış ve İngiliz kültüründe de çok yaygın bir spor haline gelmiştir. Daha sonralarda ise yapılan maç ve turnuvalar ile birlikte her ülkeye veya tüm dünyaya yayılan bir spor olmuştur. Tenis, 2021 tarihinde ise her yaştan, her ülkeden, her seviyeden bireyin oynayabileceği olimpik bir spor halindedir. Tenis sahaları ise dikdörtgen biçimindedir. Tenis sahalarına ise “Kort” adı verilmektedir. Kortlar genellikle çimli alanlardan oluşabildiği gibi toprak ve ser zeminlerden de oluşabilir. Profesyonel oynanacak olan bir tenis maçında kort ölçüleri belirli olması gerekmektedir.

Tenis Sporunda Doğru Raket Tutuşu Nasıl Olmalıdır?

Raket tutuşları tenis müsabakaları ve antrenmanları için oldukça büyük önem taşır. Raket tutuşları bir insan tarafından karşısında bir el ile tokalaşırmış gibi olmalıdır. Bütün tenis raketlerinin dip kısımlarına doğru bir çıkıntı yer almaktadır. Raketi kavrarken el iyice dibe kadar ittirilmelidir. Bilek kısmı ise sağa ya da sola doğru bükülmeden tokalaşma tutuşu yapılmalıdır. Raket ne çok gevşek olmalıdır ne de çok sıkı tutulmalıdır.

Bir Tenis Müsabakasında Kaç Adet Hakeme Yer Verilir?

Bir tenis maçında totalde 13 adet hakem yer alır. Bu 13 adet hakemin her birinin görevleri farklıdır. Normal bir futbol maçında 1 adet hakem bulunurken, tenis maçında 13 adet hakem yer almasının sebebi teniste oldukça disiplinli ve kontrollü bir maç olmasının sağlanmasıdır. 1 adet normal hakem, 1 adet kenarda oturan başhakem, her 2 yanda da birer tane olmak üzere toplamda 2 adet ayak hatası hakemi, 6 adet dikey çizgi hakemi, 2 adet yatay çizgi hakemi ve 1 adet ağ hakemi maçta yer alır. Normal hakem olarak adlandırdığımız hakem, maç içerisinde yer alan yüksek sandalyede oturmakta olan hakemdir. Yüksek sandalyede oturan hakem maçı kuşbakışı olarak da takip etmekte olan hakemdir.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Supertotobet | Ne iyi gelir | Kurumsal Kimlik | GanoBet | Bahis siteleri