Mobil Beton Santrali Çalışma Sistemi

Mobil Beton Santrali Çalışma Sistemi

30 metreküp ve 200 metreküp arasında değişen kapasitesiyle diğer beton santrallerine oranla çok daha yüksek kapasitede çalışması mümkün olan sabit beton santrali en bilindik beton santralidir diyebiliriz. Genellikle büyük projelerde proje sahipleri hiç düşünmeden tercihlerini sabit beton santralinden yana kullanmaktadır ve eğer proje sahası da uygunsa uzun zaman bu sahada sabit bir şekilde kalacaktır.

Eğer uzun dönemli bir beton ihtiyacı varsa sabit beton santralinin bu konuda oldukça başarılı sonuçlar vereceğini söylemek mümkün. Eğer bakımı da olması gerektiği gibi yapılırsa da sabit beton santralinin uzun yıllar boyunca herhangi bir sorun olmadan kullanılacağını da söylemek mümkün olacaktır.

Mobil Beton Santrali

Genel olarak sanayi olarak çok fazla gelişmemiş ülkelerde tercih edilmesiyle ön plana çıkan mobil beton santrali son yıllarda buna rağmen en sık tercih edilen beton santrali olarak karşımıza çıkmaktadır. Nakliye giderinin düşük olması, kısa sürede devreye girme özelliği ve alan olarak küçük bir alanda dahi iş görebilir seviyede olması da mobil beton santrallerinin en önemli avantajları olarak karşımıza çıkar.

Genel olarak sanayisi gelişmemiş ülkelerin tercih etme sebebi olarak da yedek parça ihtiyacının çok nadir görülüyor olmasını söylemek mümkün. Çünkü bu tür beton santrallerinde yedek parçalar oldukça pahalıdır ve mobilde bu durumun daha az görülüyor olması da oldukça cazip kılmaktadır.

Kompakt Beton Santrali

Kompakt beton santrali hem sabit beton santralinin hem de mobil beton santralinin iyi özelliklerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir beton santralidir diyebiliriz. Yani kompakt beton santralinde kurulum kolay olduğu gibi aynı zamanda yüksek kapasitede üretim yapmak da mümkündür. Bu sebeple kompakt beton santralinin daha da bilinirliğinin artmasıyla birlikte piyasanın bir numarası olması oldukça mümkün olacaktır.

Kurulumu kolay olduğu gibi nakliyesi de oldukça kolaydır. Gerek kara gerekse de deniz yoluyla nakliyesi yapılırken bazen bir bazen iki konteynerle taşınması mümkündür. Kurulumu için de öyle sabit beton santralinde olduğu gibi büyük tonajlı vinç gibi gereksinimlere de ihtiyaç duyulmaması büyük bir avantajdır.

Bir cevap yazın