Kolej Ayakkabısı Makosen Klasik Bir Parça Olmaktan Çıkıyor

Kolej Ayakkabısı Makosen Klasik Bir Parça Olmaktan Çıkıyor

Kolej Ayakkabısı Makosen Klasik Bir Parça Olmaktan Çıkıyor

Aksesuarlarda bazı parçaların çok eskilere dayanan bir tarihi olduğunu görmekteyiz. Özellikle kült parçaların etkisi geçmişten günümüze dek korunmakla birlikte farklı alanlarda kullanımına imkân tanınmaya başlanmıştır. Bu duruma bağlı olarak da eski günümüze taşımak klasikleşmiş parçaları modern bir hava ile tekrar kullanıma sunmak oldukça tasarruflu bir moda anlayışını ortaya çıkarmıştır. Moda açısından bakıldığında ayakkabı ve terlik kullanımı söz konusu ürün gruplarını oldukça etkili kılmaktadır. Ayakkabı ve terliklerin kombinasyona katılan gücün oldukça önemli bir seviyede olması söz konusu modernizasyonu daha iyi bir biçimde açıklar. Daha net bir örnek vermek gerekirse klasikleşmiş bir erkek ev terliği için zamanın içinde farklı uyarlamalar yapılarak kullanım alanı genişletilebilir. Burada örneklenen makosenler için de aynı durum söz konusudur.

Klasik ayakkabılar arasında tarihi oldukça eskilere dayanan makosenler halk arasında kolej ayakkabısı olarak tanınmaktadır. Bunun en önemli sebebi İstanbul’un en eski kolejlerinde eğitim gören öğrencilerin giyim tarzı ile alakalıdır. Fransız ekolü etkisi altındaki öğrencilerin giydiği ayakkabılar sebebiyle kolej ayakkabıları olarak tanınmışlardır. Makosen ayakkabılar ilerleyen yıllarda özellikle 90’lı yılların ilkokul çocukları için de yanlış bir kullanım olarak görülmektedir. İlerleyen yıllarda makosenin kendi formunun tamamen dışına çıkarak farklı kombinin altında boy göstermeye başladığı görülmektedir. Özellikle son 10 yıldır farklı bir dönüşüm içerisinde olan giyim sektörünün genel görünüm etkisini yadırgamamak imkânsızdır. Ancak olumlu alandaki etkileri açısından bu dönüşümü değerlendirmek de mümkündür. Öyle ki makosen ayakkabıları artık spor eteklerin altına kullanmak oldukça normal karşılanmaktadır. Neredeyse kadın terlik modelleri kadar bahsi geçen dönüşümlü modellerde de yaygınlaşma vardır.

Klasik görünümün tam anlamıyla vücut bulduğu makosenlerde genel olarak koyu renklerin tercih edilmesi daha düzenli bir görünüme amaçlamakta birlikte kombinleme başarısını da daha iyi kılmaktadır. Genel olarak okul ayakkabısı olarak kullanılan bu ürünlerin gerek spor ve gerekse de klasik kullanımların altındaki destek niteliği gittikçe artmaktadır. Ülkemizde klasik ayakkabıları kalite estetikle birleştiği markalardan bir tanesi Muya’dır. Muya deri koleksiyonu ile makosenlerde de başarılı bir ürün skalasına sahiptir. Yıllar içinde daha da modern hale gelen vizyonu ile farklı zevklere de hitap etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Supertotobet | Ne iyi gelir | Kurumsal Kimlik | GanoBet | Bahis siteleri