Çin’den Tesla’ya hükümet darbesiÇin hükümeti, veri saldırılarını gerekçe göstererek devlet yetkililerinin ve askeri kanadın Tesla marka… Çin'den Tesla'ya hükümet darbesiÇin hükümeti, veri saldırılarını gerekçe göstererek devlet yetkililerinin ve askeri kanadın Tesla marka...

Çin’den Tesla’ya hükümet darbesiÇin hükümeti, veri saldırılarını gerekçe göstererek devlet yetkililerinin ve askeri kanadın Tesla marka…

The Wall Street Journal’ın haberine göre, elektrikli otomobil üreticisi Tesla, veri güvenliği nedeniyle Çin’in hükümet ve askeri kanadında yasaklanıyor. İddiaya göre karar, Tesla’nın dış kameralarının sürekli görüntü kaydetme yeteneğini onayladığı bir güvenlik incelemesinin sonrasında geldi. Pekin hükümetinin en büyük endişesi ise  söz konusu görüntülerin ABD’ye geri gönderilebileceği endişesi.

Böylece Tesla, iki ülke ticaret müzakerelerinde devam etmek için bir araya gelirken, ABD ile Çin arasında süregelen ticaret anlaşmazlığına kapılan son şirket oldu. Ülkenin Tesla’yı ve onun elektrikli araç üretimini benimsemesine rağmen Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, yerli girişimleri teşvik etmek için ülkesini yabancı teknolojiden uzaklaştırma girişimlerinde bulundu. Öte yandan Tesla aleyhindeki karar, Washington’un potansiyel bir güvenlik riski olarak gördüğü akıllı telefon üreticisi Huawei de dahil olmak üzere Çinli şirketlere yönelik ABD kısıtlamalarını yansıtıyor gibi görünüyor.

Cyberpunk 2077: 1.2 güncellemesinden yeni detaylar

Cyberpunk 2077 1.2 güncellemesi hakkında yeni detaylar ortaya çıktı. Geliştirici CDPR güncelleme ile oyundaki can sıkan hataları çözmeyi planlıyor.

Ayrıca, hükümet kararlarının diğer sektörlere nasıl yankı uyandırdığı düşünüldüğünde, Tesla’nın Çin’deki büyümesi zora girebilir. Zira Tesla, büyük ölçüde şirketin ülkedeki popülerliğinin meyvesini yiyerek 2020 yılını kar ile kapattı. Ayrıca Çin, dünyadaki elektrikli araçlar için en büyük pazar ve Amerikalı firma da elektirikli araç piyasasında en çok satış yapan şirket konumunda.

WhatsApp ve Instagram gitti geldi

Instagram ve WhatsApp kısa süreliğin çöktü. Erişim sorunuyla ilgili resmi açıklama beklenirken kullanıcılar uygulamaların neden çöktüğünün cevabını arıyor.

İlk olarak 2017 yılının yaz aylarında Çin hükümetiyle görüşmelerde bulunan Tesla, Asya piyasasını uzun zamandır hedefi gördü. Bunun yanında firmanın pazara girmesi için Pekin, kurallarını olabildiğince gevşetti. GM ve Ford gibi büyük üreticiler, ortak girişim kuralları altında otomobil üretmek zorunda kalıyor.

Konuyla ilgili Tesla cephesinden herhangi bir yorum gelmedi. Ancak WSJ’ı veri toplama ile ilgili daha önce yaptığı bir açıklamaya yönlendirdi. Şirket açıklamada, “Tesla’nın gizlilik koruma politikası Çin yasalarına ve düzenlemelerine uygundur. Tesla, kullanıcıların gizliliğinin korunmasına büyük önem veriyor” dedi. Ayrıca firma araç için kameraların Çin’deki tüm Tesla araçları için açılmadığı belirtildi.

Kaynak: blogalani.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir