American Staffordshire Köpekler ve Özellikleri

American Staffordshire Köpekler ve Özellikleri

American Staffordshire cinsi köpekler köpek sahiplenmeyi düşünen kimseler için oldukça iyi seçimler arasında yer almaktadır. Bu köpeklerin ilgi çekici özellikleri, meraklılarına tam bir Amerikan köpeği örneği sergilemektedir. Aslı İngiltere’den gelen ırk, zamanla Amerikalılar tarafından geliştirilmiştir. Birden çok köpeğe benzerliği ile ilgi çeken bu cins sanıldığının aksine fazlasıyla dost canlısıdır. Pitbull özellikli köpekler sıralamasında sanılan bu köpekler, tam aksine aile köpekleri arasında örneklenmektedir. Köpek sahiplenme konusunda hevesli olan kimseler için cana yakınlığıyla iyi bir seçimdir. Ancak bu durumun yanı sıra iyi tanınması gereken köpek cinslerinden de bir tanesidir. Bu sayede çok daha iyi bir ilişki sağlanması mümkün hale gelecektir.

American Staffordshire: Bekçi Köpeği Mi, Aile Köpeği Mi?

Köpek sahiplenme oldukça önemli bir karar olmakla beraber planlı ve programlı davranmayı da beraberinde getirmektedir. İnsanın yaşadığı ortama bir canlıyı dahil edecek olması bu durumun ciddiyetini tam olarak açıklar. American Staffordshire cinsi köpekler oldukça güçlü köpeklerdir. Genel olarak Pitbull’a yakın bir cins olmakla birlikte inanılmaz derecede dost canlısıdır. Bu noktada başlıkta da geçen soruya, söz konusu cinsin bir aile köpeği olduğu yanıtını vermek mümkün hale gelir. Diğer yandan hızla artan kilosu ve kaslı yapısıyla birleşen korumacı tutumları bir bekçi köpeğine uygun özelliklerindendir. Bu sebeple her gün düzenli egzersiz yaptırılmalıdır. American Staffordshire cinsi köpekler yılda iki kez tüy değiştirmektedir. Bu dönemlerinde yoğun bir biçimde tüy dökmektedirler. Ancak rutinde tüylerinin kısa olması sebebiyle böyle bir sorun yaşanmamaktadır.

Köpek Sahiplenme Doğru Karar Mı?

Köpek sahiplenme elbette her zaman doğru bir kararı ifade eder. Yalnızca bu düşüncenin en iyi şekilde planlanması etrafında düşünülmelidir. Örnek olarak American Staffordshire cinsi köpekler için bir kulübe şarttır. Özellikle hassas bir deri yapısına sahip olduklarından deri hastalıkları onlar için muhtemeldir. Köpek sahiplenirken yaşama dahil edilecek olan canlının tüm ihtiyaçları bir bütün halinde değerlendirilmeli ve öyle kesin karara varılmalıdır. Bunların tanı sıra American Staffordshire cinsi köpeklerin beslenmesi de veteriner kontrolünde olmalıdır. Aksi takdirde enfekte olmaları oldukça kolaydır. Bu cins köpeklerin bakımı üzerine yeteri kadar düşemeyecek kimselerin daha farklı cinslere yönelmesi tavsiye edilmektedir. Diğer yandan gerekli koşullar sağlandığı takdirde en doğru karar hayatınıza bir hayvan dostu dahil etmeniz olacaktır.

Bir cevap yazın